Błąd
 • The RokSprocket Module needs the RokSprocket Component installed.
Drukuj

Miniporadnik dla specjalistów

 • Czym jest mutyzm wybiórczy?

  • Mutyzm wybiórczy jest zaburzeniem lękowym wieku dziecięcego i charakteryzuje się stałą odmową mówienia w niektórych sytuacjach społecznych. Poza tymi sytuacjami dziecko mówi prawidłowo. Wiadomo, że zaburzenie to pojawia się na wczesnym etapie życia i może być przejściowe, na przykład gdy towarzyszy rozpoczęciu nauki w szkole. W niektórych przypadkach mutyzm może się jednak utrzymywać przez całą szkolną karierę dziecka.

  • Dzieci dotknięte mutyzmem wybiórczym zazwyczaj swobodnie rozmawiają w domu lub z bliskimi przyjaciółmi, ale nie odzywają się do swoich nauczycieli. W poważniejszych przypadkach mogą również nie mówić w towarzystwie rówieśników, ale komunikują się z nimi niewerbalnie.

 • Co leży u podłoża mutyzmu wybiórczego?

  • Nie ustalono jednej przyczyny odpowiedzialnej za pojawienie się mutyzmu wybiórczego. Wpływ na jego rozwój mogą mieć czynniki psychologiczne, emocjonalne oraz społeczne. W przeszłości uważano, że dzieci z mutyzmem są złośliwe i manipulują innymi. Jednak ostatnie badania wykazały silny związek mutyzmu wybiórczego z zaburzeniami w kontaktach społecznych, które mogą prowadzić także do zachowań innych niż sam brak mówienia, takich jak na przykład ograniczony kontakt wzrokowy i uboga ekspresja mimiczna, sztywność fizyczna, nerwowe wiercenie się oraz wycofanie z kontaktu.

 • Czy można pomóc dzieciom z mutyzmem wybiórczym?

  • Można, a należy przy tym pamiętać, że im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse skutecznej interwencji. Interwencja jest zaś bardzo przydatna, ponieważ zaburzenie to nie znika spontanicznie. Nasza Poradnia Terapii Mutyzmu „Mówię” prowadzi szkolenia oraz superwizje i interwizje dla specjalistów.

Drukuj

Konsultacje dla specjalistów

Konsultacje dla specjalistów – psychologów, pedagogów, logopedów, nauczycieli, lekarzy – pracujących z dziećmi dotkniętymi mutyzmem wybiórczym zapraszamy do korzystania z usług wspierających oddziaływania wobec dzieci mutystycznych i ich rodzin.

Konsultacje indywidualne:

 • Osobiste
 • Telefoniczne
 • On-line (przez SKYPE’a)
Drukuj

Interwizje

Specjalistów, którzy pracują z dziećmi dotkniętymi mutyzmem wybiórczym oraz ich rodzinami zapraszamy do udziału w grupach poświęconych wymianie doświadczeń i wzajemnemu wspieraniu się w tej pracy. Przewidujemy także wątek edukacyjny, wzbogacający wiedzę na temat mutyzmu wybiórczego. Pod okiem eksperta dzielić się będziemy problemami i sukcesami zawodowymi, ale także zajmiemy się osobistymi przeżyciami, których doświadczamy w kontakcie z naszymi klientami.

Grupa ma charakter otwarty, odbywa się w 1. sobotę miesiąca, w godzinach 10.00 – 13.00.

Raz na kwartał odbywają się zajęcia sobotnie w formule 2 x 3 godziny, przeznaczone szczególnie dla osób dojeżdżających spoza Warszawy. Informacje o najbliższych takich zajęciach już wkrótce.

 

Kontakt

Poradnia Terapii Mutyzmu "Mówię"
ul. Bonifraterska 15/12
Warszawa 00-203
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dla specjalistów:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tel. +48 602 236 963

Szkolenia dla specjalistów

Zapraszamy specjalistów oraz terapeutów na szkolenia z zakresu mutyzmu wybiórczego.

Więcej informacji Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. oraz tel. +48 602 236 963