Błąd
  • The RokSprocket Module needs the RokSprocket Component installed.

Artykuły

Drukuj

Mutyzm wybiórczy

Co to jest mutyzm selektywny (wybiórczy)?

Jest to zaburzenie wieku dziecięcego charakteryzujące się stałą niemożnością mówienia w wybranych sytuacjach społecznych (w których mówienie jest oczekiwane np. w szkole), pomimo mówienia w innych sytuacjach.

Po raz pierwszy został opisany w roku 1877 przez niemieckiego lekarza Kussmaula który opisał przypadek „afazji dobrowolnej”. Przyjęcie tego terminu mogłoby sugerować, że dzieci te świadomie wybierają niemówienie.

W roku 1934 angielski lekarz Tramer wprowadził termin „elective mutism” czyli „mutyzm planowany”, utrwalający błędne rozumienie charakteru tego zaburzenia. Dopiero w 1994 roku nadano mu właściwą nazwę – mutyzm selektywny czyli wybiórczy.

Mutyzm wybiórczy i jego objawy – jak go rozpoznać?  

•    głównym objawem mutyzmu wybiórczego jest to, że dziecko nie mówi w określonych sytuacjach (w których mówienie jest oczekiwane), w innych natomiast mówi normalnie. Najczęściej zdarza się, że w domu dziecko mówi bez problemów, natomiast w szkole nie jest w stanie się odezwać

•    czas utrzymywania się tego objawu wynosi co najmniej jeden  miesiąc

•    brak mówienia nie wynika z braku znajomości języka lub dyskomfortu związanego z posługiwaniem się danym językiem lub zaburzenia komunikacji (np. jąkania), ani też z całościowego zaburzenia rozwoju (jak autyzm) czy zaburzenia psychotycznego (np. schizofrenia)

•    zaburzenie utrudnia osiąganie sukcesów edukacyjnych lub zawodowych oraz komunikację z innymi ludźmi

Jak często i u kogo występuje mutyzm wybiórczy?

•    objawy mutyzmu pojawiają się zwykle przed ukończeniem piątego roku życia

•    częstotliwość zaburzeń to (według Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry z 2002 roku) siedmioro dzieci na tysiąc – dwa razy częściej niż autyzm.

•    mutyzm dotyczy prawie trzykrotnie częściej dziewczynek niż chłopców (proporcja liczby dziewczynek do liczby chłopców wynosi 2,6 do 1).

Jakie czynniki sprawiają, że u danego dziecka wystąpią objawy mutyzmu?  

•    predyspozycje genetyczne,
•    wysoki poziom stresu,
•    wychowywanie się w rodzinie dwujęzycznej,
•    pobyt w obcym kraju,
•    narażenie na oddziaływanie drugiego języka między drugim a czwartym rokiem życia,
•    trudności językowe.

Mity na temat mutyzmu wybiórczego

•    Mutyzm wybiórczy to po prostu bardzo silna nieśmiałość. Większość dzieci z tego wyrośnie.
•    Mutyzm bardzo ciężko jest leczyć lub jest nieuleczalny.
•    Dzieci mutystyczne są inteligentne mniej niż przeciętnie.
•    Dzieci z mutyzmem używają ciszy jako formy manipulacji lub nieposłuszeństwa.

 

Drukuj

Grupy terapeutyczne dla dzieci październik 2016

Grupy terapeutyczne dla dzieci

Terapia mutyzmu wybiórczego powinna być podejmowana jak najwcześniej. Im dłużej dziecko żyje z mutyzmem, tym bardziej prawdopodobne jest, że mechanizmy powodujące niemówienie utrwalą się i będą coraz trudniejsze do usunięcia.

Terapia dziecka z mutyzmem wybiórczym polega na kontakcie z samym dzieckiem i stopniowej redukcji jego lęku przed kontaktem z innymi ludźmi niż rodzina. Zawsze powinny jej towarzyszyć także spotkania z rodziną, mające na celu pomoc rodzicom we wspieraniu kontaktów społecznych ich dziecka. Nasze doświadczenie wskazuje, że praca z rodziną lub (jeśli cała rodzina z jakichś powodów nie może współpracować) choćby z jednym z rodziców znacznie poprawia i przyspiesza efekty terapeutyczne w pracy z samym dzieckiem cierpiącym na mutyzm wybiórczy.

Ważnym elementem pracy poradni jest współpraca z placówkami opiekuńczymi i szkolnymi, do których uczęszczają nasi mali klienci. Kontaktujemy się ze szkołami i przedszkolami, wspierając specjalistów z tych placówek w pracy z dziećmi/uczniami z mutyzmem wybiórczym.

 
Drodzy Rodzice

Obecnie prowadzimy nabór do grup dla dzieci w wieku 3-4 lat, 5-6 lat i 7-9 lat lat, które ruszą od października  bieżącego roku. Równolegle z zajęciami dla dzieci, prowadzimy warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców.

Warunkiem udziału w grupie jest odbycie konsultacji, na która mogą się Państwo umówić, kontaktując się z nami telefonicznie pod numerem 602-23-69-63.

 

Posiadamy duże doswiadczenie w prowadzeniu grupterapeutycznych dla dzieci dotkniętych mutyzmem wybiórczym

:Opinie rodziców

Drukuj

Dla Rodziców

Mutyzm wybiórczy u dziecka to problem właściwie zawsze angażujący całą rodzinę, a z całą pewnością rodziców. Problemy z prawidłową wczesną diagnozą i nierzadko spotykana bezradność specjalistów powodują, że mechanizmy odpowiadające za powstanie i rozwój mutyzmu selektywnego utrwalają się i powodują, że dziecko – a wraz z nim cała rodzina – zaczyna ponosić coraz większe koszty niemożności mówienia w sytuacjach, w których mówienie jest przez otoczenie oczekiwane jako coś oczywistego.

Postawione w sytuacji pójścia do przedszkola, dzieci cierpiące na mutyzm określane są zazwyczaj jako nieśmiałe i często bywają pozostawiane same sobie. Prawdziwe problemy pojawiają się jednak wtedy, gdy dziecko trafia do szkoły. Tam zaczyna być ważne wywiązywanie się z zadań i spełnianie poleceń. Nierzadko mówienie jest do tego niezbędne. Mutyzm wybiórczy zaczyna więc rzutować na postępy dziecka w nauce, jego opinię u nauczycieli, stosunki z rówieśnikami.

Kolejny rodzaj problemów ujawnia się w okresie nastoletnim, kiedy dorastające dzieci z mutyzmem zaczynają cierpieć z powodu niemożności pełnego zaistnienia w grupie rówieśniczej. Zaczynają się także pojawiać kłopoty z pełnieniem bardziej „dorosłych" ról – załatwianiem formalności, robieniem zakupów, samodzielnymi wyjazdami.
Część dzieci cierpiących na mutyzm z czasem zaczyna powoli i z trudem wydobywać z siebie głos i radzić sobie z nowymi sytuacjami. Zawsze jednak jest to okupione ogromnym stresem, a sytuacje publiczne pozostają – nierzadko już na zawsze – najtrudniejszym wyzwaniem.

Dlatego tak ważne jest, aby w porę – czyli jak najwcześniej – podjąć terapię i zmierzyć się ze źródłami, a nie tylko objawami mutyzmu wybiórczego.

Kontakt

Poradnia Terapii Mutyzmu "Mówię"
ul. Bonifraterska 15/12
Warszawa 00-203
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dla specjalistów:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tel. +48 602 236 963

Szkolenia dla specjalistów

Zapraszamy specjalistów oraz terapeutów na szkolenia z zakresu mutyzmu wybiórczego.

Więcej informacji Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. oraz tel. +48 602 236 963