Błąd
  • The RokSprocket Module needs the RokSprocket Component installed.

Artykuły

Drukuj

Miniporadnik dla rodziców

 

  • Jak możesz pomóc swojemu dziecku?

    • Okazuj mu akceptację, tolerancję oraz zrozumienie. Ważne jest też, aby nie „zarazić się” lękiem od dziecka. Rodzic zalękniony to bowiem bardzo często rodzic nadopiekuńczy. W kontakcie z dzieckiem niezbędne są spokój, cierpliwość i wytrwałość.

    • Nie etykietuj dziecka jako „nie mówiącego w obecności innych” ani nie karz za milczenie. To tylko zwiększy jego niepokój. Chwal je za udział w sytuacjach społecznych oraz za wszelkie zachowania związane z porozumiewaniem się z innymi ludźmi – tak słowne, jak i pozasłowne.

    • Zachęcaj dziecko do rozmowy w domu oraz w innych okolicznościach związanych ze szkołą czy w czasie spotkań i uroczystości rodzinnych. Dzięki temu dziecko coraz lepiej widzi, że mówi tak jak trzeba, nie gorzej od innych. Tym samym rośnie jego zaufanie do siebie samego, a lęk stopniowo słabnie. Humor, żarty i śmiech pomogą dziecku nauczyć się, że mówienie jest zabawne.

    • Kiedy dziecko jest w domu i mówi normalnie, możesz spróbować nagrać je na dyktafon. Słuchając takich nagrań, dziecko przyzwyczaja się do słuchania własnego głosu. Później można spróbować odtwarzać te nagrania w szkole, ale dopiero wtedy, kiedy dziecko się na to zgodzi.

    • Jeśli dziecko nie rozmawia z niektórymi członkami rodziny, to wytłumacz im to i spróbuj zjednać jako sojuszników w pomaganiu dziecku. Jeśli osobista rozmowa z jakimiś osobami jest dla dziecka zbyt trudna, może też próbować rozmawiać z nimi przez telefon.

    • Dla niektórych dzieci szczególnie ważne są domowe zwierzątka – możesz to wykorzystać zachęcając dziecko do rozmów na temat opieki nad chomikiem czy kotem lub podczas spacerów z psem.

    • Dzieci bawiąc się lalkami czy innymi zabawkami, często się z nimi utożsamiają. Zachęcaj je aby mówiło ‘za’ swoje zabawki, bo jest to świetny sposób na ułatwienie dziecku wypowiadania się w obecności rówieśników.

    • Zachęcaj dziecko do wspólnego spędzania czasu z innymi dziećmi – na początku niech to będzie jeden spokojny rówieśnik. W ten sposób dziecko nabywa cennych umiejętności społecznych.

    • Dzieci, które przez długi czas nie odzywały się do swoich kolegów w klasie, mogą obawiać się ich reakcji, jeśli w końcu odważą się to zrobić. W takich sytuacjach warto rozważyć zmianę klasy lub szkoły, w której dziecko będzie mogło zacząć z „czystą kartą”. Żeby jednak takie posunięcie spełniło swoje zadanie, trzeba je bardzo starannie zaplanować.

    • Zrób zdjęcia lub nakręć filmik w budynku nowej szkoły lub przedszkola, niech pojawią się na nim nowi nauczyciele i opiekunowie dziecka. Porozmawianie o nich w domu i popracowanie nad werbalnymi reakcjami wymaganymi w szkole bardzo pomoże dziecku.

  • Kto może pomóc rodzicom?

    • Nasza Poradnia oferuje konsultacje indywidualne, terapię dla dzieci, grupy wsparcia oraz warsztaty edukacyjne dla rodziców dzieci dotkniętych mutyzmem wybiórczym.

    • W Poradni Terapii Mutyzmu „Mówię” pracują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie.

    • Została powołana również Fundacja na rzecz osób dotkniętych mutyzmem wybiórczym i ich rodzin „MÓWIĘ”, której celem jest niesienie pomocy osobom dotkniętym mutyzmem, definiowanym jako brak lub ograniczenie mówienia przy zachowaniu rozumienia mowy i możliwości porozumiewania się za pomocą pisma.

Drukuj

Terapia dla dzieci

 girl2
Terapia dziecka nastawiona jest przede wszystkim na zrozumienie świata jego przeżyć i ma ułatwić dziecku poradzenie sobie z trudnymi uczuciami, których doświadcza. Lepsze zrozumienie tego, co dziecko przeżywa, powoduje zazwyczaj, że nie tylko terapeuta, ale przede wszystkim rodzice zyskują lepszy kontakt z dzieckiem.

Dzięki temu zarówno dziecko, jak i rodzice zaczynają czerpać od siebie nawzajem więcej radości i bliskości. To, żeby dziecko „normalnie" mówiło jest naszym celem, ale nasze doświadczenia wskazują, że mówienie pojawia się wtedy, gdy zmienia się i poprawia jakość relacji rodziców z dzieckiem.

Terapia dla dzieci prowadzona jest przez terapeutów współpracujących z poradnią „Mówię" lub rekomendowanych przez tę poradnię. Terapeuci współpracujący i rekomendowani są przeszkoleni przez eksperta poradni „Mówię" i uczestniczą w prowadzonych przez poradnię superwizjach i interwizjach.

 

Drukuj

Grupy wsparcia – mutyzm i mutyzm wybiórczy

Zapraszamy rodziców dzieci z mutyzmem wybiórczym (selektywnym) do uczestnictwa w grupie wsparcia.
Grupa wsparcia - Rodzice Rodzicom dla rodziców dzieci z mutyzmem wybiórczym. 

Grupa będzie spotykała się regularnie w każdy pierwszy wtorek miesiąca pomiędzy 18.00 - 20.00 w siedzibie Poradni Terapii Mutyzmu wybiórczego przy ul. Bonifraterskiej  15 lok. 12 w Warszawie.
Najbliższe terminy to 9 kwietnia, 7 maja i 4 czerwca 2013 roku.

Co zyskujemy biorąc udział w grupie wsparcia?
•    wzajemne wsparcie i pomoc psychologiczną,
•    edukację na temat mutyzmu wybiórczego,
•    informacje gdzie szukać doświadczonych terapeutów, psychiatrów i psychologów. Informacje, jak współpracować z instytucjami, szkołami, przedszkolami.
•    edukację na temat skutecznych strategii wychowawczych wspierających leczenie mutyzmu wybiórczego,
•    profesjonalną pomoc doświadczonego specjalisty.

Grupę prowadzą:

Barbara Ołdakowska-Żyłka - założycielka Poradni Terapii Mutyzmu. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z rodzicami dzieci cierpiących na mutyzm wybiórczy, wspiera ich i edukuje. Propagowanie wiedzy i podnoszenie świadomości społecznej na temat mutyzmu wybiórczego jest jej życiową misją. Dużo uwagi poświęca szkoleniom specjalistów prowadząc warsztaty dla psychologów, pedagogów, logopedów i nauczycieli.

oraz

mama chłopca dotkniętego mutyzmem, którego pięcioletnia terapia przyniosła zaskakujące efekty. Stuprocentowo zaangażowana w długoletnią terapię syna, pragnąca podzielić się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami oraz wskazówkami dla rodziców dzieci dotkniętych mutyzmem.

Grupa ma charakter otwarty. Koszt 50zł.

Zapraszamy do kontaktu

 

Kontakt

Poradnia Terapii Mutyzmu "Mówię"
ul. Bonifraterska 15/12
Warszawa 00-203
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dla specjalistów:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tel. +48 602 236 963

Szkolenia dla specjalistów

Zapraszamy specjalistów oraz terapeutów na szkolenia z zakresu mutyzmu wybiórczego.

Więcej informacji Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. oraz tel. +48 602 236 963