Błąd
  • The RokSprocket Module needs the RokSprocket Component installed.

Artykuły

Drukuj

Interwizje

Specjalistów, którzy pracują z dziećmi dotkniętymi mutyzmem wybiórczym oraz ich rodzinami zapraszamy do udziału w grupach poświęconych wymianie doświadczeń i wzajemnemu wspieraniu się w tej pracy. Przewidujemy także wątek edukacyjny, wzbogacający wiedzę na temat mutyzmu wybiórczego. Pod okiem eksperta dzielić się będziemy problemami i sukcesami zawodowymi, ale także zajmiemy się osobistymi przeżyciami, których doświadczamy w kontakcie z naszymi klientami.

Grupa ma charakter otwarty, odbywa się w 1. sobotę miesiąca, w godzinach 10.00 – 13.00.

Raz na kwartał odbywają się zajęcia sobotnie w formule 2 x 3 godziny, przeznaczone szczególnie dla osób dojeżdżających spoza Warszawy. Informacje o najbliższych takich zajęciach już wkrótce.

 

Drukuj

Szkolenia dla specjalistów

Szkolenia w naszej Poradni są prowadzone z wykorzystaniem warsztatowych metod pracy. Ich interaktywny charakter pozwala wychodzić naprzeciw oczekiwaniom uczestników, którzy pragną poznać mutyzm wybiórczy, a także poszukują odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące postępowania z milczącymi dziećmi.
 
Szkolenia stanowią ogromne źródło najbardziej aktualnej wiedzy na temat mutyzmu wybiórczego, a także okazję do wymiany niepowtarzalnych doświadczeń, tak jak niepowtarzalni są nasi podopieczni. Spotkania te pozwalają spojrzeć na dziecko z mutyzmem wybiórczym i jego trudności z różnych perspektyw, dzięki czemu jesteśmy w stanie wypracowywać optymalne rozwiązania, dostosowane do jego potrzeb i możliwości.
 
Do czołowych zalet naszych szkoleń należą:
- wsparcie w opracowywaniu programu pomocy adresowanego do konkretnego dziecka
- dostosowywanie szkoleń do potrzeb i oczekiwań odbiorców (szkolenia otwarte i dedykowane dla specjalistycznych ośrodków)
- oddzielne grupy dla rodziców i specjalistów
- szkolenia prowadzą terapeuci na co dzień prowadzący terapię z dziećmi
- pakiet materiałów szkoleniowych, zawierający najbardziej aktualną wiedzę zdobywaną w toku doświadczeń zespołu Poradni, konferencji i szkoleń prowadzonych przez czołowych specjalistów w dziedzinie mutyzmu wybiórczego (m. in. Maggie Johnson)

Nasze szkolenia przyczyniają się do realnego podnoszenia kwalifikacji specjalistów i umiejętności rodziców, które przekładają się na sukcesy w leczeniu dzieci z mutyzmem wybiórczym.

Ze szkoleń dla specjalistów korzystają:
 
- osoby indywidualne: psycholodzy, pedagodzy, nauczyciele, logopedzi, terapeuci integracji sensorycznej, terapeuci prowadzący własną praktykę
 
- zespoły poradni psychologiczno-pedagogicznych, specjalistycznych ośrodków terapeutycznych (publicznych i niepublicznych), przedszkoli, szkół.

Specjaliistów zapraszamy do udziału w szkoleniach prowadzonych zarówno w Warszawie, na terenie ośrodka, jak też na terenie całej Polski. Oferujemy szkolenia I stopnia (podstawowe) i II stopnia (dla zaawansowanych).

Drukuj

Świąteczny czas

Świąteczny czas

 Wśród 365 dni w roku znajduje się kilka takich, które wydają się zupełnie inne od pozostałych. Wyrwani z codziennej pogoni za obowiązkami, zdajemy sobie sprawę, że poza pracą, korkami na ulicach i komputerem jest coś jeszcze. Ciepła i rodzinna atmosfera, zapach domowego ciasta i choinki, pakowanie po kryjomu prezentów i wiele innych rzeczy przypomina nam, że nadchodzi świąteczny czas.

 O ile dla zabieganych dorosłych dni te wydają się nadchodzić wielkimi krokami, to dla dzieci oczekiwanie na Święta zazwyczaj dłuży się okropnie. Rodzice mówią: "Jeszcze niedawno wracaliśmy z wakacji i zaczynaliśmy rok w przedszkolu, a tu już czas ubierać choinkę!", zaś dzieci: "Mamo, kiedy wreszcie przyjdzie Święty Mikołaj?". Zapewne dzieje się tak dlatego, że przedświąteczna atmosfera udziela się dzieciom dużo wcześniej. Już kilka tygodni przed Gwiazdką zauważają zwiastuny tego szczególnego czasu w roku. Zachwycają się świątecznymi ozdobami na ulicach, piszą listy do Świętego Mikołaja, przygotowują się do jasełek.

 Zazwyczaj, dni te przepełnione są pozytywnym poruszeniem i podnieceniem. Pamiętajmy jednak, że dla niektórych dzieci okres ten może nieść ze sobą poważne wyzwania budujące napięcie i zaburzające poczucie stabilności. Szczególnie wrażliwe dzieci, do których zaliczam te z mutyzmem wybiórczym, mogą czuć się nieswojo, gdy rzeczywistość staje się mniej przewidywalna niż zwykle.

 Dla dziecka z mutyzmem selektywnym odnajdowanie się w przedświątecznej rzeczywistości może być szczególnie trudne. Musi się ono zmierzyć z wieloma, na pozór niezagrażającymi i pozytywnymi sytuacjami, wśród których najbardziej znaczące wydają się być jasełka. Odegranie roli przed publicznością może okazać się bardzo stresujące, ze względu na napięcie wynikające z ogromnej chęci sprostania wyzwaniu oraz bycie choć przez krótką chwilę w centrum uwagi. Czynnikami, które dodatkowo mogą potęgować niepokój u dziecka jest tłum gości przybyłych na przedstawienie, ogólna wrzawa lub inny plan dnia niż zwykle. Wówczas, dotychczasowo przyjazne przedszkole nie jest już tym samym przedszkolem, a dziecko traci poczucie stałości, którego tak bardzo potrzebuje na co dzień. Dodatkowo krępujące i drażniące może być przebieranie się w niecodzienny strój przygotowany na jasełka, który szczególnie w przypadku dzieci z trudnościami w sferze integracji sensorycznej może nadmiernie uwierać i drażnić.

 Do trudnych momentów może zaliczać się także kontakt ze Świętym Mikołajem, który z perspektywy wrażliwego dziecka czasem wygląda jak ktoś obcy, tajemniczy, a nawet straszny. Nie powinno zatem dziwić, że nasi podopieczni często czują ogromny opór przed przywitaniem się z nim, czy pozowaniem do zdjęcia. Nie lada wyzwaniem może się okazać także odebranie prezentu.

 Przedświąteczny czas bywa trudny nie tylko dla dziecka z mutyzmem wybiórczym, ale także dla jego bliskich. Może okazać się, że wyobrażenie dorosłych na temat np. udziału dziecka w jasełkach może odbiegać od rzeczywistości i wywołać rozczarowanie. Pamiętajmy, że priorytetem powinno być stwarzanie dziecku najbardziej optymalnych warunków rozwoju. Być może zbawienne okaże się nabranie dystansu do naszych oczekiwań i wyzwań stawianych przed naszą pociechą. Pozwólmy, aby ten świąteczny okres zapisał się w jego wspomnieniach w jak najbardziej pozytywny sposób, jako czas ciepła, bezpieczeństwa i komfortu i aby był dla niego wzmocnieniem w zmaganiu się z wyzwaniami jakie niesie dla niego przyszłość.

 Dlatego, jeśli czujemy lub dziecko samo nam komunikuje, że przedświąteczne wydarzenia w szkole czy przedszkolu będą zbyt obciążające, pozwólmy mu zostać na widowni lub nawet w domu. Pracujmy na to, żeby nadal dobrze czuło się w przedszkolu i pokażmy, że wycofanie się ze zbyt trudnej sytuacji nie będzie porażką. Wszak jasełka, spotkanie ze Świętym Mikołajem, a także występy z okazji nadchodzącego Dnia Babci i Dziadka mają być dobrą zabawą, a nie egzaminem, którego wynik zaświadczy o tym, na co stać nasze dziecko. W chwilach wątpliwości konsultujmy postępowanie w tego typu sytuacjach z psychologiem, który pomoże podjąć decyzję na temat gotowości dziecka do podejmowania konkretnych wyzwań.

Kontakt

Poradnia Terapii Mutyzmu "Mówię"
ul. Bonifraterska 15/12
Warszawa 00-203
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dla specjalistów:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tel. +48 602 236 963

Szkolenia dla specjalistów

Zapraszamy specjalistów oraz terapeutów na szkolenia z zakresu mutyzmu wybiórczego.

Więcej informacji Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. oraz tel. +48 602 236 963