Mutyzm wybiórczy

Mutyzm wybiórczy jest ciągle bardzo mało znanym zaburzeniem. Wielu rodziców, których dzieci mają tego rodzaju trudności, jest zagubionych i ma problem ze zwróceniem się po profesjonalną pomoc. Od kilkunastu lat moją misją jest pomoc dzieciom dotkniętym mutyzmem wybiórczym i ich rodzinom. Udzielam jej wielokierunkowo. Z myślą o tym stworzyłam w Warszawie Poradnię Terapii Mutyzmu “Mówię”.

Wraz z zespołem prowadzimy tam terapię indywidualną i grupową dla dzieci, a także diagnozujemy. Proces diagnostyczny kończy się przygotowaniem opinii  która zawiera zalecenia do postępowania z dzieckiem zarówno dla rodziców, jak i specjalistów. Prowadzimy też konsultacje i zajęcia psychoedukacyjne dla rodziców. W moją misję wpisuje się również edukacja na temat mutyzmu wybiórczego. Dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas  szkoleń skierowanych do specjalistów, jak również nauczycieli. W tym celu odwiedziłam i ciągle odwiedzam wiele przedszkoli, szkół i poradni pedagogiczno-psychologicznych. Regularnie publikuję też specjalistyczne artykuły, a część moich porad i obserwacji jest dostępnych na stronie www.mutyzmportal.pl. Jestem też współautorką książki „Mutyzm wybiórczy. Strategie pomocy dziecku i rodzinie” i e-booka “Mutyzm wybiórczy – dzieci uwięzione w ciszy”. Wywiady ze mną są również dostępne w wielu mediach. 

Najbardziej cenię sobie jednak indywidualny kontakt z dzieckiem. W tej sytuacji mogę dopiero w pełni poczuć zarówno trudności, jak i mocne strony dziecka i obrać kierunek pomocy. Podobnie jest podczas kontaktu z rodzicami,  kiedy to mam okazję dokładnie poznać ich potrzeby i zmartwienia. Wtedy też bardziej dostępne, również emocjonalnie, są dla mnie obszary trudności dziecka. Udzielam także  wskazówek, co rodzice mogą zrobić aby wspomóc i pomóc dziecku dotkniętego mutyzmem wybiórczym. Zarówno specjalistom jak i nauczycielom oferuję wsparcie podczas spotkań indywidualnych oraz warsztatów. Bowiem, by dziecko mogło się rozwijać i pokonywać swoje ograniczenia, niezbędna jest współpraca: rodziców, terapeutów i nauczycieli. 

Stworzyłam autorską metodę terapii dziecka dotkniętego mutyzmem wybiórczym. Ta metoda obejmuje pomoc rodzinom.  wsparcie rodzin. Dziecko bowiem nie funkcjonuje samo i niemożliwe jest udzielenie mu pomocy bez pracy z jego rodziną. W Poradni, którą prowadzę, równolegle do zajęć terapii grupowej dla dzieci, odbywają się zajęcia psychoedukacyjne dla rodziców. Daje mi wielką radość, kiedy rodzice podczas tych zajęć otwierają się, rozmawiają o swoich trudnościach i sukcesach, dzielą się swoimi doświadczeniami. Są dla siebie naturalnym źródłem wsparcia i dbając o siebie, pomagają dzieciom. Nie bez znaczenia są również konkretne wskazówki zarówno wychowawcze, jak i te dotyczące sposobu postępowania z placówką, uzyskania odpowiedniej dokumentacji. Często w moim kierunku padają pytania: Co jest najważniejsze w pomocy dziecku ( nie tylko z mutyzmem, ale z innymi trudnościami). Odpowiadam, że jest wiele czynników, ale najważniejsza jest siła i determinacja rodziców. Moja Poradnia jest miejscem, w którym pomagamy tę siłę i determinację wydobyć.